Drogi zakażenia

0
332
Rate this post

Drogi zakażenia
Źródło zakażenia stanowią wyłącznie ludzie chorzy i nosiciele. Potencjalnie zakaźny jest każdy materiał zawierający krew. Wirus przenosi się w czasie zabiegów medycznych: pobierania i transfuzji krwi, zabiegów operacyjnych i innych, a także przez zabiegi nie medyczne, takie jak wykonywanie tatuażu, wstrzykiwanie narkotyku niesterylną igłą lub strzykawką itd. Prawdopodobieństwo zakażenia przez produkty krwiopochodne wynosi 3,3%. Możliwość okołoporodowej transmisji wirusa z matki na noworodka wynosi około 5-6%.

Do zakażenia HCV najczęściej dochodzi podczas zabiegów medycznych:
operacji, zabiegów chirurgicznych, badań (np. bronchoskopia); zabiegów stomatologicznych; zastrzyków; pobierania krwi bez zmiany rękawiczek przez pielęgniarkę; dializ; przyjmowania produktów krwiopochodnych i narządów (zwłaszcza przed 1990); usuwania znamion.

Można się też zakazić podczas:
manikiuru, pedikiuru; wizyty u fryzjera (zranienie brzytwą, żyletką, nożyczkami); akupunktury; używania tych samych przyborów kosmetycznych przez członków rodziny; robienia tatuaży; bójki i sportów kontaktowych (jeśli doszło do kontaktu z krwią); stosunek seksualny (także homoseksualny – większe ryzyko) czy praktyk sado-maso; skaleczeń, ran, zadrapań podczas naprawiania sprzętu (zwłaszcza medycznego); używania dożylnie narkotyków, środków dopingujących; karmienia piersią; podczas ciąży i porodu; udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków bez zachowania należytego zabezpieczenia; pracy z chorymi na HCV, bez zachowania należytego bezpieczeństwa przy kontakcie z krwią; pracy z materiałem zakaźnym (np. w laboratorium) bez zachowania zasad bezpieczeństwa.

Wirus HCV nie przenosi się przez:
kichanie i kaszel; trzymanie za ręce; całowanie się; używanie tej samej toalety, wanny, prysznica; spożywanie żywności przygotowywanej przez osobę zakażona HCV (jeżeli żywność nie miała kontaktu z krwią tej osoby); trzymanie kogoś w objęciach, przytulanie; pływanie w tym samym zbiorniku wodnym; zabawa z dziećmi, sport (jeśli nie dochodzi do uszkodzeń ciała).

Ryzyko zarażenia wirusem HCV zwiększa się znacząco u osób zarażonych wirusem HIV. Szacuje się, że 30-40% zarażonych HIV choruje także na HCV.

Test pozwalający wykryć zakażenie można wykonać za około 30zł w każdym wojewódzkim mieście w Polsce. Badanie w kierunku HCV może zlecić lekarz pierwszego kontaktu i jest ono refundowane.