JAK CHRONIĆ LAKIER PRZED SŁOŃCEM?

Wydawać by się mogło, że jedynie mróz, sól drogowa i ciągłe opady deszczu oraz śniegu to zagrożenia dla lakieru. Czy jednak piękne, słoneczne dni również mogą być przyczyną kłopotów? Okazuje się, że tak. Upały i wysoka temperatura nie są obojętne dla powłoki lakierniczej i mogą być przyczyną uszkodzeń. Dodatkowo warto pamiętać, że letnie miesiące mają swoją szczególną specyfikę – częściej jeździmy po wiejskich drogach i poza miastami, gdzie lakier narażony jest na uszkodzenia wywołane przez strzelające spod kół kamyczki i żwir oraz roztrzaskane na jego powierzchni owady. Jak zatem zabezpieczyć auto przed słońcem i innymi zagrożeniami, które czyhają na niego w piękne, letni dni?

ochrona lakieru przed sloncem

Filtr UV dla auta?

Na plaży chronimy się przed działaniem promieniowania UV z pomocą specjalnych kremów z filtrem. To skuteczna i sprawdzona metoda, którą stosuje się z powodzeniem od lat. Czy zatem można podobną ochronę zafundować swojemu autu? Okazuje się, że tak – oczywiście nie chodzi o stosowanie preparatów przeznaczonych do ochrony skóry, ale specjalne szampony i woski z filtrem UV. Szampon jest znacznie prostszy w aplikacji, ale nie charakteryzuje się długim czasem działania. Takie rozwiązanie będzie dobre, jeżeli mamy zamiar wybrać się na kilkudniowy camping lub wyprawę po ciepłych zakątkach Europy. Woski z filtrem są znacznie trwalsze i dodatkowo pozwalają uzyskać ładniejszy połysk lakieru, co w czasie urlopowych wypraw nie jest bez znaczenia. Do dyspozycji kierowców są również specjalne politury i środki czyszczące, które czasami można zakupić z dodatkiem substancji chroniących lakier przed promieniowaniem UV.

Preparaty ceramiczne lub grafenowe kontra słońce

Znacznie droższym, ale bardzo skutecznym sposobem na ochronę lakieru przed promieniowaniem słonecznym może okazać się zastosowanie preparatów ceramicznych lub grafenowych. To stosunkowo nowe rozwiązanie, które na naszym rynku jest jeszcze uważane za dyskusyjne. Po części spowodowane jest to niewielkim doświadczeniem polskich kierowców z podobnymi preparatami, a po części spowodowane jest to stosunkowo wysokim kosztem tych środków. Warto jednak przemyśleć taką alternatywę, gdyż markowe produkty ceramiczne, a w szczególności grafenowe są w stanie zabezpieczyć lakier na okres nawet pięciu lat, tworząc na lakierze cienką, twardą warstwę ochronną. Lakier potraktowany takim preparatem ma również mniejszą skłonność do chwytania zabrudzeń, jest odporniejszy na mikrouszkodzenia i rysy oraz znacznie lepiej radzi sobie z zagrożeniami chemicznymi, np. pod postacią kwaśnych, ptasich odchodów czy rozkładających się szczątków owadów.

Folia ochronna

Oklejanie aut folią jest coraz popularniejsze w naszym kraju – zwykle jest to jednak metoda mająca na celu poprawienie wyglądu samochodu lub nadanie mu indywidualnego charakteru. Oklejenie folią jest jednak dość skuteczną i trwałą metodą ochrony lakieru przed promieniami UV. Z pewnością jest to metoda skuteczna, ale jednocześnie bardzo droga – na profesjonalne oklejenie auta potrzeba nierzadko nawet tysięcy złotych i z tego powodu taka metoda ochrony dedykowana jest jedynie dla nowych, drogich aut.