W tym krótkim tekście zajmę się niezwykle pożytecznym urządzeniem. Chodzi o fiberoskop, który znajduje coraz więcej zastosowań w medycynie przy leczeniu najróżniejszego typu schorzeń i przypadłości.
Jest to aparat, którego zadaniem jest umożliwienie lekarzowi oglądania trudno dostępnych miejsc. Generalnie używa się fiberoskopu, aby oglądać od środka górne odcinki układu pokarmowego, na przykład przełyk, żołądek, a czasami nawet górne partie jelita cienkiego, jak dwunastnica. Co ciekawe owo urządzenie jest wykorzystywane również do celów niezwiązanych z medycyną, jak naprawa precyzyjnych mechanizmów, jednakże w tym artykule nie będziemy się tym zajmować.
Zabieg polegający na wpuszczeniu tego urządzenia do układu pokarmowego nazywa się fiberoskopią, która ma bardzo podobne zastosowania, co kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym. Możemy pobierać tkanki do badań histopatologicznych, albo odsysać i wypłukiwać jakiś konkretny obszar.
Poszczególne fiberoskopy bardzo się między sobą różnią, zarówno długością i giętkością głównego przewodu, jak i zaopatrzeniem końcówki roboczej. Dzięki temu można za ich pomocą wykonywać najróżniejsze czynności pozwalające na maksymalnie skuteczne wyleczenie dróg pokarmowych organizmu pacjenta. Jestem pewien, że odkryjemy jeszcze wiele zastosowań fiberoskopów.