Operacja więzadła

0
164
Child having a dental examination
Rate this post

Termin operacji miałam na 15 lutego 2016r. Do szpitala SALVE wstawiłam się punktualnie o 15. Od rana nie mogłam nic zjeść ani pić, z resztą nie wiem czy dałabym radę coś przełknąć ze stresu. Około godziny 16 zaczęli przygotowywać mnie do operacji. Werflom, leki i rozmowa z anestezjologiem. Uparłam się na narkozę, a nie zastrzyk do kręgosłupa. Bardziej bałam się zastrzyku niż skutków ubocznych narkozy. Całe szczęście, że każdy ma prawo decydować za siebie, jaki rodzaj znieczulenia preferuje.

Zerwane ACL

Operacja trwała około godziny. Polegała ona na tym, że na kolanie zrobione zostały dwa małe cięcia, ok. 1 cm, oraz jedno większe 3 cm. Małe otwory służyły do wprowadzenia kamerki. Przeszczep został pobrany z tzw. gęsiej stopki, a stare więzadło zostało usunięte. Więcej o metodzie operacji można poczytać na portalach specjalistycznych lub wypytać o to swojego lekarza.

Nie chcę nikogo straszyć, ale przyznam się, że okres po operacji był naprawdę bolesny. Dobrze, że w szpitalu doskonale o tym wiedzą i od razu po wybudzeniu dostałam silne leki przeciwbólowe oraz zastrzyk. Następnego dnia zawitał do mnie fizjoterapeuta, który starał się nauczyć mnie jak wstawać z łóżka i odpowiednio chodzić o kulach, tak abym starała się stawiać nacisk na operowaną nogę, niewielki, ale żeby był. Jest to ważne, aby nie stracić umiejętności chodzenia.

Zerwane ACL

Po śniadaniu zostałam wypisana do domu. Miałam zapas silnych leków przeciwbólowych oraz zastrzyki przeciwzakrzepowe w brzuch. Profesor zalecił również robić zimne okłady na kolano. Otumaniona lekami od razu poszłam spać. Wszystko było dobrze, dopóki nie musiałam wstać do łazienki. Moment podniesienia się z łóżka był najgorszy. Czułam, jakby w jednej sekundzie krew z całego ciała spływała do kolona i chciała je rozerwać od środka. Robiło mi się słabo z bólu i mało co nie mdlałam. Ta minuta załatwiania się trwała wieki. Później nawet starałam się mało pić aby jak najrzadziej wstawać z łóżka. Myłam się mokrą ściereczką na łóżku, nawet zęby szczotkowałam nad miską. Tak minęły pierwsze 3 dni po operacji. Po czterech dniach miałam wizytę kontrolną u lekarza, który zdjął mi opatrunek i zalecił zapisanie się na rehabilitację. Już po tygodniu pierwszy raz poszłam do mojego fizjoterapeuty. Szwy zostały zdjęte po dwóch tygodniach od operacji. Okres rehabilitacji można podzielić na trzy etapy.

słowa kluczowe: ponowne zerwanie acl, zerwanie przeszczepu acl, dzika droga recenzja, karimata gdzie kupić, karimata na zimę