Ponowne zerwanie acl

0
293
Rate this post

Psycholog a psychoterapeuta – różnice

Warto rozróżnić, że psycholog i psychoterapeuta to dwa odrębne zawody. Specjaliści obu dziedzin zajmują się psychiką ludzką, jednak w innym zakresie. Często mają również inne wykształcenia. Czym się charakteryzują?

Psycholog z racji ukończonych 5-cioletnich studiów psychologicznych posiada kompetencje umożliwiające przeprowadzanie badań psychologicznych, diagnozy psychologicznej, posiada wiedzę z zakresu psychopatologii oraz podstaw psychoterapii. Może świadczyć następujące usługi psychologiczne:

– diagnoza psychologiczna
– opiniowanie
– orzekanie
– psychoterapia w ograniczonym zakresie
– udzielanie pomocy psychologicznej.

Ukończenie studiów psychologicznych jest niezmiernie korzystne w przypadku ubiegania się o zostanie terapeutą, jednak z punktu widzenia prawnego nie jest to wymagane.

Psychoterapeuta to wysoko wykwalifikowany specjalista, który po ukończeniu studiów magisterskich lub medycznych przeszedł co najmniej 4-letnie szkolenie obejmujące psychoterapię własną, praktykę pod superwizją, staż kliniczny i przedmioty specyficzne dla psychoterapii. Nie trzeba kończyć studiów psychologicznych, by w przyszłości podjąć pracę jako psychoterapeuta. Oznacza to, że nie każdy terapeuta jest równocześnie psychologiem i nie każdy psycholog ma również tytuł psychoterapeuty.
Osoba zajmująca się psychoterapią leczy cierpiących na nerwice, depresje, psychozy i zaburzenia psychosomatyczne.