Zapalenie ucha zewnętrznego

0
252
Rate this post

Zapalenie ucha zewnętrznego może przybierać różne formy, najczęściej wyprysku lub wyprzenia obejmującego przewód słuchowy zewnętrzny, czasem nawet całą małżowinę uszną.

Objawy:

Świąd, uczucie napięcia skóry, ból. Skóra jest zmieniona zapalnie: zaczerwieniona, rozpulchniona, pokryta zaschniętą wydzieliną. Charakterystyczne jest uczucie zatkania oraz osłabienie słuchu.

Zapalenia ucha możemy ogólnie podzielić na ostre i przewlekłe.

Ostre zdarzają się głównie u dzieci, chociaż zapadają na nie również dorośli. Dziecko skarży się wtedy na ból ucha, mówi, że coś mu w nim przeszkadza; dorośli zaś określają ten stan jako uczucie napięcia i pełności w uchu. Pojawiają się też objawy ogólne: gorączka, u dzieci często wysoka, dochodząca do 40 oC, oraz uczucie ogólnego rozbicia.

Niewyleczone do końca ostre zapalenie, po którym pozostaje otwór w błonie bębenkowej, może przejść w stan przewlekły.

W leczeniu ostrego zapalenia ucha środkowego. Oprócz antybiotyków stosuje się też leki przeciwbólowe i kropelki do nosa, obkurczające błonę śluzową. W okresie uwypuklenia błony bębenkowej niezbędne może stać się jej nacięcie, zwane paracentezą.

W leczeniu przewlekłego zapalenia ucha środkowego niezbędne jest także odsysanie wydzieliny oraz oczyszczanie przewodu słuchowego ze złuszczonego nabłonka. Potrzebne są również krople z antybiotykiem wkraplane do ucha.