Zespół cieśni nadgarstka – fizykoterapia jako skuteczna metoda leczenia

0
198
Rate this post

Zespół cieśni nadgarstka (ZCN) to choroba związana z uciskiem nerwu pośrodkowego, który biegnie przez kanał nadgarstkowy. Objawy ZCN to m.in. ból, mrowienie, drętwienie oraz osłabienie siły mięśniowej w obrębie dłoni. Choroba ta najczęściej dotyka osoby, które wykonują powtarzające się ruchy ręką, np. osoby pracujące przy komputerze, grające na instrumencie muzycznym lub uprawiające sporty wymagające częstego chwytania.

Fizykoterapia jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia ZCN, a także może zapobiegać jego powstawaniu. Właściwie dobrany program fizykoterapii przynosi wiele korzyści, m.in. zmniejsza ból, poprawia krążenie krwi oraz zwiększa elastyczność tkanek miękkich.

Metody fizykoterapii w leczeniu ZCN

Do najczęściej stosowanych metod fizykoterapii w leczeniu ZCN zaliczamy:

Elektroterapia

Elektroterapia polega na zastosowaniu prądu elektrycznego o określonej częstotliwości i intensywności do miejsc objętych chorobą. Metoda ta działa przeciwbólowo, poprawia krążenie krwi i przyspiesza regenerację tkanek.

Laseroterapia

Laseroterapia wykorzystuje promieniowanie lasera o określonej długości fali do leczenia chorób. Metoda ta działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz stymuluje procesy regeneracyjne w organizmie.

Ultradźwięki

Ultradźwięki to fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, które przyspieszają procesy metaboliczne i regeneracyjne w organizmie. Metoda ta działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie.

Masaż

Masaż wykonywany przez specjalistę pomaga w rozluźnieniu spiętych mięśni oraz poprawia krążenie krwi. Masaż może być wykonywany z wykorzystaniem różnych technik, np. masażu klasycznego, punktowego czy drenażu limfatycznego.

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne w leczeniu ZCN

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne są niezwykle ważne w leczeniu ZCN. Pozwalają one na wzmocnienie mięśni, poprawę elastyczności tkanek oraz zwiększenie zakresu ruchu w stawach. Do najczęściej stosowanych ćwiczeń fizjoterapeutycznych w leczeniu ZCN zaliczamy:

Ćwiczenia rozciągające

Ćwiczenia rozciągające pomagają w zwiększeniu elastyczności tkanek oraz poprawiają zakres ruchu w stawach. Najczęściej stosowane ćwiczenia rozciągające w przypadku ZCN to m.in. rozciąganie zgięciowe i prostujące nadgarstka oraz palców, rozciąganie przedramienia oraz rozciąganie mięśni pośladków.

Ćwiczenia wzmacniające

Ćwiczenia wzmacniające pomagają w wzmocnieniu mięśni, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie kończyny górnej. Najczęściej stosowane ćwiczenia wzmacniające w przypadku ZCN to m.in. ćwiczenia z hantlami, ćwiczenia z gumami oporowymi oraz ćwiczenia na maszynach treningowych.

Ćwiczenia koordynacyjne

Ćwiczenia koordynacyjne pomagają w poprawie koordynacji ruchowej oraz w zwiększeniu precyzji ruchów. Najczęściej stosowane ćwiczenia koordynacyjne w przypadku ZCN to m.in. ćwiczenia z piłką, ćwiczenia z hula-hopem oraz ćwiczenia z równowagą.

Podsumowanie

Zespół cieśni nadgarstka to choroba, która może dotknąć każdego, kto wykonuje powtarzające się ruchy ręką. Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia ZCN jest fizykoterapia. Właściwie dobrany program fizykoterapii oraz ćwiczeń fizjoterapeutycznych przynosi wiele korzyści, m.in. zmniejsza ból, poprawia krążenie krwi oraz zwiększa elastyczność tkanek miękkich.

Ważne jest, aby leczenie ZCN rozpocząć jak najwcześniej, aby uniknąć poważniejszych powikłań. W przypadku wystąpienia objawów ZCN, należy skontaktować się z lekarzem, który zaproponuje odpowiednie leczenie.